Kancelárske potreby

Kancelária nemôže byť kanceláriou bez kancelárskych potrieb, tie sú súčasťou každej jednej kancelárie. Okrem multifunkčných potrieb ako je napr. počítač, tlačiareň poprípade projektor je treba mať aj také obyčajne veci ako je napr. kancelársky papier, zošívačky ( môžu byť aj elektrické ), rozšivačky, spinky, pečiatky, dierkovačky, a písacie potreby rôznych druhou. Napríklad kancelársky papier sa rozdeľuje na : kancelársky papier, multifunkčný papier, recyklované papiere, špeciálne papiere, faxový papier a papiere do tlačiarní.

Ceny kancelárskych potrieb niesu až tak vysoké, napríklad za faxový papier dĺžky 30 metrov dáte 1 €, za špeciálny papier ( 1 balenie obsahuje 500 listov ) dáte okolo 8 €. Skúste tam, kde je to možné, využívať recyklovaný papier. Na jeho výrobe sa spotrebuje 5 x menej vody, ako na nový, biely papier. V mnohých z nás je pevne zakorenený zvyk (alebo v tomto prípade skôr zlozvyk) každý list, ktorý obdržíme elektronicky, vytlačiť a potom ho vybaviť a založiť do zakladača s vybavenú poštou. Ak je to len trochu možné, dajme prednosť elektronickej verzii dokumentu pred tlačenou. Ak využijeme obojstrannú tlač, ušetríme nielen značné množstvo papiera ( a tým pádom aj náklady na jeho nákup ), ale aj miesto pre archiváciu tlačených materiálov. Ak však tvrdošijne trváte na jednostrannom tlači, využite čistú stranu jednostranne potlačených listov na tlač interných materiálov alebo písanie poznámok. Medzi ďalšie obľúbené praktiky, ako eliminovať zbytočné publikácie, patrí elektronická evidencia počtu vytlačených alebo nakopírovaných strán.

Taká zaujímavosť - vedeli ste, že 1 tona zberového papiera predstavuje až 17 stromov? Možno si poviete, ceruzka ako tužka. Stojí za to preskúmať, čo vlastne držím v ruke. V ponuke kancelárskych potrieb iste nájdeme písacie a kresliace potreby z ekologickejších materiálov, napr. kovové, drevené alebo z recyklovaných materiálov. Značka CE (príp. CCZ) nám zaručí, že koncentrácia toxických kovov je bezpečne nízka. Rozdelenie pečiatok : riadkové pečiatky, obdĺžníkové pečiatky, oválne pečiatky. Žiadny zákon neprikazuje podnikateľom používať v obchodnom a úradnom styku pečiatku.

V praxi sa používajú rôzne ľubovoľné druhy a tvary pečiatok, väčšinou s čiernou alebo modrou farbou náplne.
Čo by mala obsahovať pečiatka ? : Pečiatka slúži nato, aby podala o podnikateľovi stručné a najdôležitejšie informácie o základných údajoch potrebných pre obchod, úradný a platobný styk. Aby čo najlepšie splnila svoj účel, mala by obsahovať : sídlo firmy alebo adresu používateľa, predmet podnikania, IČO, DIČO, alebo IČ DPH, telefónne číslo a email, fax, prípadne aj webovú stránku, logo firmy.

Trochu z histórie pečiatok:

Prvé pečiatky zaviedli vo Francúzsku v r. 1611, prvé dátumové pečiatky mali v Anglicku r. 1661. Vymyslel ich Henry Bishop a uvádzajú deň a mesiac. Boli väčšinou vyrobené z medi, ocele, alebo niektorých zliatin, výnimočne i z dreva. Prvé úradne dodávané pečiatky boli  jednoriadkové a bez časového údaja. V r. 1850 boli zavedené jednokruhové pečiatky bez ozdôb, v r. 1850 – 57 s ozdobami a až po r. 1867 zavádzala uhorská pošta pečiatky s úplným časovým údajom.

Perá: Angličania niekedy pripisujú vynález plniaceho pera ich slávnemu dramatikovi Wiliamovi Shakespeareovi. Predchodcovia dnešných pier : Prvé perá - steblá - špeciálne upravené steblá sa používali v Egypte pre písanie na papyrus, dláto - používalo sa v minulosti na zaznamenávanie do kameňa, dreva, alebo na hlinené doštičky ( Mezopotámia ) alebo drevené či olovené ( Antické štáty ). Používa sa aj v súčasnosti, napríklad vytváranie nápisov na hrobových kameňoch, vtáčie brko - vtáčie brko sa používalo na písanie až do polovice 19. storočia kedy sa začalo používať pero s oceľovým hrotom.



Kovový nábytok Kovotyp